Sayın Apartman & Sakinleri

Enerji verimliliği konusunda Çevre ve Şehircilik Bankanlığının zorunlu olarak her bina veya sitenin Enerji Kimlik Belgesi alınması konusunda çalışmaları mevcuttur. 

EKB Nedir ? Ne işe yarar?

  • EKB , Binanızın & Sitenizin enerji ihtiyacı ve enerji tüketimini, yalıtım özelliklerini, ısıtma ve/veya soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgileri içererek binanızın veya sitenizin enerji performansını gösteren belgedir.

Enerji Kimlik Belgesi (EKB) Hangi Kanun ve Yönetmeliğe Dayanmaktadır?

  • 5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve buna bağlı olarak çıkartılan Binalarda Enerji Performansı (BEP) Yönetmeliği hükümlerine göre, tüm yapıların Enerji Kimlik Belgesi olmalıdır. Belgenin temini için 2019 yılının sonuna kadar zaman tanınmıştır. 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle Enerji Kimlik Belgesi olmayan yapılarda satış ve kiralama gibi resmi işlemler ilgili kurumlarca yapılmayacaktır. 

Enerji Kimlik Belgesi (EKB) Almanın Avantajları Nelerdir?

  • Enerji Kimlik Belgesi dolaylı olarak yapıların rayiç bedelini belirlemektedir. Çünkü yapıda zaruri ihtiyaçlar için kullanılacak enerji sarfiyatı, yapının inşası ya da tadilatı sırasında kullanılan malzemenin kalitesini ortaya çıkarır. Kaliteli malzeme kullanılan yapılarda ısı kaybı kat sayısı düşük çıkmaktadır. Bu nedenle yapı için tüketilen enerji sarfiyatının da minimum seviyelerde olduğu gözlemlenlenmiştir.

Enerji Kimlik Belgesi ( EKB ) Kaç Yıl Geçerlidir?

  • Enerji Kimlik Belgesi (EKB) düzenlenme tarihinden itibaren 10 yıl geçerlidir.

Enerji Kimlik Belgesi (EKB) Çıkarmamanın Zararları?

  • Daire ile ilgili resmi işlem yapılamaz, kiraya verilemez ve satış işlemi gerçekleştirilemez.
Enerji Kimlik Belgesi , binaların üzerinde yalıtım ve mantolama gerekliliklerinin tespiti için de önem arz etmektedir. Belgenin düzenlenmesinin ardından belgede yer alan bilgiler ışığında yapınızın yalıtım ihtiyacı olup olmadığına ya da yalıtımının ne tür özellikler taşıması gerektiğine karar verebilirsiniz. 

TEKLİF VE ÇALIŞMALARIMIZ HAKKINDA BİLGİ ALABİLMENİZ İÇİN LÜTFEN İLETİŞİME GEÇİNİZ.

 

 

Bilgimi almak istiyorsunuz ? WhatsApp'tan sorunuz !